#PremisAJACXII >>> Resolució convocatòria 2020

A continuació us mostrem l’acta general dels #PremisAJACXII. En els propers dies es publicaran les actes de cadascun dels àmbits, amb un breu comentari de les propostes guanyadores per part del jurat.

 

ACTA PREMIS AJAC XII

 

Un cop recopilades les valoracions dels membres dels diferents Jurats, els resultats finals, fets públics durant l’acte de lliurament dels Premis el 15 d’octubre de 2020, han estat:

 

ÀMBIT A. OBRA NOVA / REHABILITACIÓ

Jurat: Carme Pinós, Joan Roig i Judith Leclerc

A.1 Obra executada

Guanyadors A.1:

PLEC. Victor Bergnes de las Casas, de l’estudi Bergnes de las Casas.

CASA TER. Benjamin Iborra, Jordi Espinet, Marcos Parera i Carlos Dimas, de l’estudi Mesura.

Accèssit A.1:

RECUPERACIÓ DE LA TORRE DE MEROLA. Carles Enrich, Anna de Castro i Adriana Campmany, de l’estudi Carles Enrich Studio.

A.2_ Obra no executada

Accèssits A.2:

2080. Ricard Grau, Oriol Antolín, Alfons Tornero i Pau Munar, dels estudis La Boqueria i Munarq.

VOLTES. Anna Marina Marco.

 

ÀMBIT B. URBANISME / PAISATGE

Jurat: Lola Domènech, Enric Batlle i, Mar Santamaria & Pablo Martínez

B.1 Obra executada

Guanyadors B.1:

TIERRA DE CAMPOS. Iñigo Ocamica i Iñigo Tudanca, de l’estudi Ocamica Tudanca arquitectos.

CAÑO DE HIERRO. Josep Oriol Ferrer, Maria Megías, Ventura Godoy i Marc Sánchez

B.2_ Obra no executada

Guanyadors B.2:

MASOVERI@. Anna Gutiérrez, Francesca Palandri i Sandra Bravo.

REC COMTAL. Carles Enrich, Anna de Castro i César Jiménez, de l’estudi Carles Enrich Studio.

 

ÀMBIT C. PROCESSOS PARTICIPATIUS

Jurat: Santiago Cirugeda & Alice Attout, El globus vermell i Sostre Cívic

Guanyadors C:

LA MODEL S’OBRE A LA CIUTAT. Dafne Saldaña, Helena Cardona, Júlia Goula, Carles Baiges i Ana Clemente, de l’estudi EQUAL SAREE & la Cooperativa LACOL.

FEM PARC!. Konstantina Chrysostomou, Alba Domínguez, Marc Deu i Arnau Boix, de la Cooperativa *estel.

(RE)PENSEM EL PATI DEL CES PLA MARCELL. Adrià Bardagí, Marc Sureda, Joan Casas, Marcel Aloy, Roger Escorihuela i Raquel Estany, del col·lectiu Arquitectura de Contacte.

 

ÀMBIT D. REFORMA INTERIOR / RETAIL

Jurat: Agnès Blanch, Marcos Catalán i Stefano Colli

Guanyadors D:

PRATT’S FLAT. Adrian Jurado, Magdalena Barceló, Jaime Fernández i Albert Guerra, de l’estudi P-M-A-A.

ATLANTIS. Arantxa Manrique, de l’estudi Arantxa Manrique Arquitectes.

 

ÀMBIT E. DISSENY DE PRODUCTE

Jurat: Ricard Vila, Javier Peña i, Rocío Pina & Carmelo Rodríguez

Guanyadors E:

LANDSCAPE-ECH. Adrian Jurado, Magdalena Barceló, Jaime Fernández i Albert Guerra, de l’estudi P-M-A-A.

LUXET. Aureli Mora i Omar Ornaque, de l’estudi AMOO.

 

ÀMBIT F. ARQUITECTURA EFÍMERA

Jurat: Ricard Vila, Javier Peña i, Rocío Pina & Carmelo Rodríguez

Guanyadors F:

DISSENY EXPOSITIU UNVEILED AFFINITIES. Pau Bajet, Maria Giramé i Pablo Garrido.

SOSTRES I PLATAFORMES. Carmen Torres i Pau Sarquella, de l’estudi Sarquella-Torres.

 

ÀMBIT G. PROJECTES FINALS DE CARRERA O PROJECTES FINALS DE MÀSTER HABILITANT EN ARQUITECTURA

Jurat: Sophia Gruzdys , Roger Subirà i, Jordi Capdevila & Alba Pijuan

Guanyadors G:

LA BATALLA CONTEMPORÀNIA DEL SEGRE. Aida Adcock.

YAKHIT, INTERVENCIÓ PER A REFUGIATS AL MORROT. Eugeni Bru.

 

ÀMBIT G (AUS). PROJECTES FINALS DE CARRERA O PROJECTES FINALS DE MÀSTER HABILITANT EN ARQUITECTURA

Jurat: Greta Tresserra & Toni Escudé, Gerardo Wadel i l’Agrupació AUS

Guanyadors G (AUS):

LA BATALLA CONTEMPORÀNIA DEL SEGRE. Aida Adcock.

AGUA Y TIEMPO. Belén Ramos i Pablo Hita.

 

ÀMBIT H. DIFUSIÓ I DIVULGACIÓ DE L’ARQUITECTURA

Jurat: Núria Moliner, Irma Arribas i Carlos Quintáns

Guanyadors H:

COMISSARIAT UNVEILED AFFINITIES. Pau Bajet, Maria Giramé i Pablo Garrido.

 

ÀMBIT I. INVESTIGACIÓ I/O TEORIA DE L’ARQUITECTURA

Jurat: Carolina Beatriz García, Edouard Cabay, i Miquel Mariné

Guanyadors I:

ARQUITECTURA DEL TURISMO INFORMAL. Xavier Martín.

SIZA EN BERLIN. Marta Domènech i David Lopez.

 

 

En l’edició d’enguany s’hi han presentat un total de 200 propostes, repartides en: 38 treballs d’obra executada i 24 de no executada dins l’àmbit d’Obra nova i rehabilitació; 12 treballs d’obra executada i 8 de no executada en l’àmbit d’Urbanisme i paisatge; 5 en l’àmbit Processos participatius; 52 en l’àmbit Reforma interior i Retail; 9 en l’àmbit Disseny de producte; 15 en l’àmbit Arquitectura efímera; 30 en Projecte Final de carrera o Màster habilitant; 2 en l’àmbit Difusió i divulgació de l’arquitectura; i, 5 textos en l’àmbit Investigació i/o teoria de l’arquitectura.

Una de les novetats d’aquesta edició i en col·laboració amb l’Agrupació Arquitectura i Sostenibilitat (AUS) ha sigut la incorporació del Premi AUS, destinat als projectes presentats en l’àmbit G Projecte Final de carrera o Màster habilitant.

 

Els Jurats han resolt d’acord amb els criteris assenyalats a les Bases.

I perquè així consti, signo la present a 15 d’octubre de 2020.

 

 

President de l’AJAC,

Jaume Pla Liñan

 

 

Podeu descarregar l’acta oficial aquí.

 

 

221 Views

Opina

Nom obligatori